Sex v Česku

     

 

Češi patří k promiskuitním národům. Začínají s ním brzy a za život vystřídají několik sexuálních partnerů. Nevyhýbají se ani náhodnému sexu a rádi riskují.
 
Sex je považován za jedno z měřítek kvality života. Tuto kvalitu může zásadně ovlivnit nejen tím, jaké přináší potěšení, ale i tím, zda a jak ovlivní naše zdraví, případně jakou nemoc nám způsobí.
 
Ženy "přepřáhnout" jen 5x
 
Lidé, kteří žijí v 25 letech v pevném partnerském svazku, nemusí mít stejného partnera například i ve 40 letech. Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži.
 
Muži mají k promiskuitě obecně větší sklon než jejich polovičky, průměrně totiž vystřídají až 10 partnerek. Jen necelá polovina z nich pak udává méně než pět sexuálních partnerek. Naopak deset a více partnerů přiznává více než 20 % mužů a 14 % žen.
 
 V dnešní době není v populaci neobvyklý ani sex s náhodnými partnery. Tuto zkušenost uvádí přibližně 66 % mužů. Přes 40 % z nich mělo pohlavní styk s více než čtyřmi náhodnými ženami. Sex s neznámým mužem přiznává téměř 40 % žen.
 
Jsme nevěrní?
 
V posledních 15 letech došlo k mírnému poklesu mimomanželských sexuálních styků. Dnešní populace navíc považuje sex mimo manželství za morálně nepřijatelný. Paradoxem je, že i přesto se k němu staví relativně tolerantně.
 
Zatímco v roce 1998 nevěru přiznala téměř polovina vdaných žen a dokonce dvě třetiny ženatých mužů, o deset let později se k ní přiznalo už jen 34 % žen a 55 % mužů.
 
Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie.
 
Kondomy na ústupu
 
Málokdo si však uvědomuje, jak je tomu ve skutečnosti. Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit. Před některými pohlavními chorobami neposkytuje 100% ochranu ani kondom.
 
Například viry HPV, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku, se přenášejí i při nekoitálních praktikách. Kromě toho dnešní páry používají kondomy coby způsob ochrany stále méně. V roce 2008 po kondomu sáhlo jen 14 % žen. Používání kondomu tak v České republice můžeme považovat za nedostatečné.
 
Promiskuitu svým způsobem podporuje i relativní "bezpečí", které poskytuje hormonální antikoncepce. Ještě v roce 1993 uváděla zkušenost s hormonální antikoncepcí pouhá pětina lidí. V dnešní době je u nás její používání již na evropské úrovni.
 
Víte, co riskujete?
 
Riziko pohlavních chorob tak vzrůstá vzhledem k relativně vysoké promiskuitě , snižování významu kondomu a stále vyšší ochotě k experimentům.  Například o osobní zkušenosti s análním pohlavním stykem v dnešní době hovoří každá pátá žena.
 
Nejobávanější pohlavní chorobu představuje AIDS. Nemoc oslabuje přirozenou obranyschopnost lidského těla a organismus je pak náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Nemoc je způsobena virem HIV, který napadá bílé krvinky důležité pro lidskou imunitu. Virus HIV se dlouhou dobu nemusí projevit a nakažený netrpí žádnými zdravotními komplikacemi. U většiny nakažených osob dojde k rozvoji příznaků HIV/AIDS do 10 - 15 let po kontaktu s virem. I přes pokroky v léčbě je nemoc nevyléčitelná a smrtelná.
 
Syfilis je považována za jednu z nejnebezpečnějších pohlavních chorob. Kvůli promiskuitě mladých lidí její výskyt v ČR v posledních letech neustále stoupá. Přenáší se pohlavním stykem, z matky na plod i orálním stykem. Mezi první příznaky onemocnění patří drobné nebolestivé vředy v oblasti pohlavních orgánů, tyto příznaky jsou špatně rozpoznatelné a lehce zaměnitelné s jinými nemocemi. Nakažený pacient proto v první fázi o nemoci nemusí vědět. V druhé fázi se infekce šíří organismem, často se projevuje vyrážkou, či zvětšenými uzlinami. V nejtěžší fázi virus napadá i další orgány, dochází k postižení mozku a srdce, které může skončit smrtí.
 
Mezi nejčastější pohlavní nemoci patří kapavka a chlamydie. Nejsou smrtelné, a tak lidé podceňují prevenci. Jejich výskyt však právě kvůli nedostatečné prevenci a lehkovážnému navazování sexuálních vztahů u nás dál stoupá. Chlamydiemi trpí téměř 15 % sexuálně aktivních žen. Nemoc nemusí být v počáteční fázi doprovázena zjevnými příznaky. Často se objeví až pozdní komplikace ve formě srůstů a neprůchodnosti vejcovodů, které vyvolávají chronickou pánevní bolest, neplodnost a zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Kapavka může vést k potratu, mimoděložnímu těhotenství a neplodnosti u žen i mužů. Přenáší se téměř výhradně pohlavním stykem a projevuje se hnisavými záněty pohlavních orgánů nebo očních spojivek.
 
S HPV neboli lidským papilomavirem se za svůj život setká zhruba 80 % žen. Nejčastěji se dívky a ženy nakazí mezi 15 a 25 lety, přednádorové stavy se u nich diagnostikují zhruba o deset let později. Ženy se závažnějšími změnami na děložním čípku a přednádorovými stavy podstupují tzv. konizaci děložního čípku, tedy zákrok, při němž je postižená část čípku chirurgicky odstraněna. Tyto zákroky mohou mít vliv na budoucí těhotenství nebo mohou zvyšovat riziko předčasného porodu. U žen nad 30 let se pak lékaři setkávají s rakovinou děložního čípku. V ČR žije s touto diagnózou v současné době více než 16 tisíc žen, 400 z nich na tuto nemoc ročně umírá.
 
Co zvyšuje riziko infekce?
 
HPV viry způsobující rakovinu děložního čípku se přenáší sexuálním stykem, ale také nekoitálními praktikami. K přenosu HPV viru může dojít pouhým třením nebo kontaktem kůže na kůži v oblasti genitálií.
 
Na rozvoj rakoviny děložního čípku může mít vliv změna sexuálního partnera, především pokud se jedná o partnera, který měl v minulosti sexuální vztah. Několikanásobně zvyšuje riziko také předešlá zkušenost s jinými pohlavními chorobami (chlamydie, HIV, …). Mezi rizikové faktory patří kouření. Udává se, že u žen kuřaček dojde k rozvoji rakoviny děložního čípku až dvakrát častěji než u nekuřaček. 
Svou roli hraje také časné zahájení pohlavního života (před 15. rokem věku). Až čtyřnásobně může zvýšit pravděpodobnost rozvoje rakoviny děložního čípku vyšší četnost těhotenství. Vyšší četností se myslí tři a více těhotenství (v současnosti zaznamenáváno u čtvrtiny českých žen).
 
Sex před 15 narozeninami!
 
Nejúčinnější prevenci rakoviny děložního čípku představuje očkování proti HPV. Nejvyšší ochranu poskytuje vakcinace ještě před zahájením pohlavního života.Vzhledem k tomu, že až 8 % dívek v současné době zahajuje pohlavní život ještě před 15. rokem života, stala se hranice 13 let ideální dobou pro očkování.  Od dubna 2012 mají 13leté dívky očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Plně hrazenou očkovací látkou je Cervarix.
 
Informace týkající se sexuálního chování jsou převzaty z Kontinuálního výzkumu sexuálního chování české populace realizovaného v letech 1993, 1998, 2003 a 2008: Autory a odbornými garanty výzkumu se stali: prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., a doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., ze Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.